Completion guarantee

W przypadku większych projektów osoba nadzorująca budowę powinna potwierdzić zasadność wysokości budżetu. Dodatkowo minimalizowane powinno być ryzyko terminowego zakończenia budowy. Zanim rozpoczęte zostaną prace budowlane generalny wykonawca musi dostarczyć gwarancje bankową pokrywającą 10% wartości umowy na wypadek pokrycia kosztów w sytuacji nieterminowego zakończenia prac określonych w umowie (tzw. completion guarantee). Deweloper – przyszły krredytobiorca – powinien ponadto zaangażować swój kapitał w pierwszej kolejności oraz dostarczyć gwarancję, że nie przekroczy tzw. kosztów miękkich (np. kosztów dokumentacj- lub tych kosztów, które nie są pokryte przez stalą cenę w umowie. Wskazane jest też dostarczenie przez generalnego wykonawcę gwarancji zwrotu zaliczki i gwarancji dobrego wykonania kontraktu? Jakie są zbliżone projekty budowy obiektów podobnych do umieszczonych w danym projekcie, realizowanych w najbliższej okolicy? Jakie są tam oferowane stawki czynszu? Jak mają się one w stosunku do stawek oferowanych w danym projekcie? Jak wygląda sprawa pokrywania kosztów eksploatacji ? Jaki jest standard tych konkurencyjnych nieruchomości?

W jakim stopniu w projekcie minimalizowane jest ryzyko stopy procentowej i ryzyko walutowe? W celu uniknięcia ryzyka stopy procentowej preferowane jest ustalanie stałego oprocentowania na jak najdłuższy okres, lub jeśli jest to definitywnie trudne do zaakceptowania przez klienta, wymagane być powinno stosowanie innych instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem (hedging instrumen- Żeby uniknąć ryzyka walutowego kredyt bankowy jest z reguły ściśle uzależniony od waluty, w jakiej wyrażone są umowy najmu lub umowy sprzedaży lokali.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed WP.
Poszczególne postanowienia GPA

Ponadto poszczególne postanowienia GPA (art. IX i XIII) zezwalają na takie formułowanie kryteriów, które uwzględniają pewne cele społeczne, o ile oczywiście warunki zawarte w specyfikacjach...

Zamknij