Jak się zachowywać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Według mnie celem szkolenia nie jest nauczenie uczestników „właściwego” zachowania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Koncentrowanie się na „właściwym” zachowaniu oraz unikaniu błędów prowadzi do zdenerwowania i popadania w schematyczność. Zauważyłam na przykład, że pod wpływem informacji o mowie ciała klienci zaczynają się usilnie starać, by pod żadnym pozorem nie krzyżować ramion na piersiach, gdyż są przekonani, że sprawia to wrażenie izolowania się od otoczenia. Nie spuszczają też oka z rozmówcy, ponieważ ma to świadczyć o ich otwartości i zainteresowaniu partnerem. Jeszcze gorsi są klienci, którzy na wszelkie pytania wyczytane w poradnikach mają na podorędziu trzy „właściwe” odpowiedzi w zależności od tego, czy ubiegają się o pracę w Deutsche Bank, w agencji reklamowej lub też w średniej firmie produkcyjnej z branży spożywczej.

Celem warsztatów jest rozproszenie obaw przed rozmową kwalifikacyjną. Uczestnicy odkrywają, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można zredukować lęk przed rozmową do zwykłej tremy. „Normalne” zdenerwowanie może nawet wywrzeć pozytywny wpływ na przebieg spotkania. Zakłada się, że jeżeli uczestnicy dzięki bardzo dobremu przygotowaniu wiedzą dokładnie, jakich informacji chcieliby udzielić przedstawicielom przedsiębiorstwa i jakie im zadać pytania, potrafią świadomie pokierować rozmową kwalifikacyjną. To nie jest egzamin, podczas którego sprawdza się i na zakończenie ocenia wiedzę kandydata. Musi on być natomiast dobrze przygotowany do rozmowy i uświadomić sobie, że spotka się z równorzędnymi partnerami, którzy podobnie jak on chcą się przekonać, czy warto nawiązać współpracę.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed WP.
Pytania o oczekiwania uczestników

Z tego powodu zawsze dążę do wpojenia klientom kryteriów oceny, które umożliwią im samodzielne sprawdzenie, czy dana propozycja lub porada będzie dla nich odpowiednia, lub...

Zamknij