O szkole

Historia

Patron

Sztandar

 
      Oferta szkoły
           

Baza dydaktyczna

Konkursy

Zajęcia pozalekcyjne

Rozwijamy pasje

Projekty, programy

Baza projektów
edukacyjnych 

Biblioteka

Dyrektorzy

Nauczyciele

 
         Uczniowie

Samorząd szkoły/świetlica

Osiągnięcia

2015/2016

2014/2015

2013/2014

2012/2013

2011/2012

2010/2011

2009/2010
stronagłówna 1 2 3
4 56
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
OSTRÓDZKA LIGA SZACHOWA

W  17 stycznia 2015 roku, rozegrano IV kolejkę ostródzkiej Ligi Szachowej. Uczniowie naszego gimnazjum przez cały czas utrzymują pierwszą lokatę w klasyfikacji drużynowej:

Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne:

1) Gimnazjum nr 2 w Ostródzie - 98,0 pkt.,
2) Gimnazjum nr 1 w Ostródzie - 86,5 pkt.,
3) Gimnazjum w Samborowie - 60,5 pkt.,
4) Gimnazjum Salezjańskie - 47,0 pkt.,
5) Gimnazjum w Brzoziu - 45,5 pkt.,
6) LO w Ostródzie  - 45,5 pkt.,
7) Gimnazjum OSW w Ostródzie - 29,0 pkt.,
8) LO w Nowym Mieście Lubawskim - 10,0 pkt.,

W klasyfikacji indywidualnej, pierwsze miejsce cały czas  zajmuje uczeń klasy II D, Bartosz Trzeciak.

Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne – chłopcy

1.    Bartosz Trzeciak – Gimnazjum nr 2 Ostróda – 48,0 pkt
2.    Kamil Lendzion – Gimnazjum w Brzoziu – 45,5 pkt
3.    Klaudiusz Pastor – Gimnazjum w Samborowie – 35,0 pkt

                                                                                                opiekun B. Jankiewicz
                                                                                                               4 grudnia 2014 r.
                           ..............................................................................................................Mistrzostwa powiatu ostródzkiego Szkolnego Związku Sportowego
szkół gimnazjalnych w piłce ręcznej chłopców
Gimnazjum nr 2 w Ostródzie - Gimnazjum nr 1 w Morągu            25:22

      Obie drużyny znają się bardzo dobrze i już przed meczem było wiadomo, że o zwycięstwie zadecyduje gra w defensywie. Aby liczyć na końcowy sukces musieliśmy zniwelować zagrożenie rzutowe ze strony dwóch najskuteczniejszych zawodników zespołu morąskiego. Z powodu wcześniej zaplanowanych badań lekarskich w zawodach nie mógł wystąpić nasz podstawowy bramkarz Kacper Kapuściński. Jego nieobecność mogła okazać się ważnym czynnikiem mającym wpływ na końcowy wynik spotkania.

    Na początku meczu moi zawodnicy szybko uzyskali dwubramkowe prowadzenie. Dobrze funkcjonowała nasza obrona, dzięki czemu mogliśmy wyprowadzać kontrataki. Po kilku minutach jednak zamiast dalej szukać najprostszych rozwiązań w ataku szybkim moi chłopcy zaczęli „kombinować” i stracili kilka piłek. Do przerwy utrzymywaliśmy 1-2 bramkową przewagę. Mieliśmy kilka okazji na objęcie wyższego prowadzenia, żadnej nie udało nam się jednak wykorzystać. Po zmianie stron chłopcy zagrali znacznie skuteczniej w ataku, dobre rezultaty dawała też aktywna i kombinacyjna gra w obronie. Stopniowo wypracowywaliśmy sobie coraz większą przewagę bramkową. Na 10 minut przed końcem meczu prowadziliśmy już 6 bramkami. Dobrze w końcówce spotkania spisywał się w ataku Wojtek Michalski, który zdobył 3 kolejne bramki. Słowa uznania należą się także Przemysławowi B
alewskiemu, który dzielnie między słupkami zastąpił Kacpra Kapuścińskiego. 
     Szczypiorniści z Gimnazjum nr 2 im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Ostródzie rozpoczęli rywalizację o mistrzostwo województwa w piłce ręcznej szkół gimnazjalnych. W ciągu pięciu dni rozegrali dwa turnieje eliminacyjne: na szczeblu powiatowym i rejonowym. W finale zawodów powiatowych ostródzianie zmierzyli się z uczniami Gimnazjum nr 1 w Morągu. Na początku meczu nasi zawodnicy szybko uzyskali dwubramkowe prowadzenie, a następnie zamiast „pójść za ciosem” zaczęli popełniać niewymuszone błędy. Raziły zwłaszcza zmarnowane kontrataki. Na szczęście ostródzianie przyzwoicie grali w obronie, dzięki czemu cały czas utrzymywali 1-2 bramkową przewagę. Po zmianie stron ostródzcy gimnazjaliści zagrali znacznie skuteczniej w ataku, dobre rezultaty dawała też aktywna i kombinacyjna gra w obronie. Uczniowie Gimnazjum nr 2 z biegiem czasu powiększali prowadzenie. Na 10 minut przed końcem meczu prowadzili już 6 bramkami. Dobre zawody w tej części spotkania rozgrywał Wojtek Michalski, który zdobył 3 kolejne bramki. Słowa uznania należą się także Przemysławowi Balewskiemu, który dzielnie między słupkami zastąpił Kacpra Kapuścińskiego. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem ostródzian 25:22.

    Znacznie mniej emocji przyniosły zawody rejonowe rozegrane w Rybnie. Uczniowie Gimnazjum nr 2 pokonując drużynę z Gimnazjum z Lubawy (18:12) i gimnazjalistów z Rybna (32:12) zajęli w nich pierwsze miejsce i uzyskali awans do dalszych rozgrywek.

W zawodach powiatowych i rejonowych w zespole z Gimnazjum nr 2 wystąpili: w bramce Kacper Kapuściński, Przemysław Balewski i Daniel Laborowski oraz w polu: Dominik Rogala (łącznie zdobył 8 bramek), Marcin Zagrajek (13), Dawid Krauzewicz, (19), Przemysław Olszewik (10), Bartłomiej Pawłasek (6), Marcin Korzeniewski (5), Adrian Witkowski (3), Adrian Bieliński (4), Wojciech Michalski (11).

                           ..............................................................................................................

ZESPÓŁ UKS DWÓJECZKA

   Zespół UKS Dwójeczka uczestniczył w Memoriale Lecha Stolińskiego, który po raz czwarty rozegrany został w Tczewie, prężnym ośrodku młodzieżowej piłki ręcznej. Rywalizacja w kategorii młodzików rozpoczęła się od gier w dwóch grupach eliminacyjnych. Drużyna z Ostródy w meczach tych uzyskała następujące wyniki: ze Szczypiorniakiem II Olsztyn 25:12z Conradem Gdańsk 14:19, z Samborem II Tczew 17:14, z Samborem I Tczew 20:16, z UKS Kontra Warszawa 13:19.
     Najbardziej interesujące były spotkania z zespołem z Gdańska i pierwszym zespołem z Tczewa. Mecz z Conradem był prawie do ostatnich minut wyrównany. Wcześniej żaden z zespołów nie osiągnął większej niż dwubramkowa przewagi. Niestety nie w każdym meczu wynik końcowy zależy tylko i wyłącznie od zawodników grających drużyn. Tak też było w tym pojedynku. Gdyby umożliwiono zawodnikom z Ostródy na równych warunkach rywalizować z gdańszczanami wynik meczu byłby sprawą otwartą do ostatnich sekund. Wynik drugiego ważnego meczu, spotkania z Samborem I, mógł decydować o zajęciu przez ostródzian 2, 3 lub 4 miejsca w grupie eliminacyjnej. Wcześniej bowiem gospodarze pokonali zespół z Gdańska i do spotkania z Dwójeczką przystępowali w roli faworytów. Jednak to ostródzianie od początku spotkania osiągnęli lekką przewagę, do przerwy prowadzili 10:7. Gdy na trzy minuty przed zakończeniem gry przewaga Dwójeczki wzrosła do czterech trafień, pojawiła się szansa wygrania tego meczu sześcioma bramkami, co dawało możliwość wyjścia z grupy na drugiej pozycji i gry o miejsca 1-4 w całym turnieju. Ostatecznie jednak różnica czterech bramek utrzymała się do końca spotkania. Ostatnią szansą na awans do strefy medalowej dla zawodników z Ostródy było zwycięstwo w meczu z UKS Kontra Warszawa. Sztuka ta jednak się nie udała, zawodnicy ze stolicy byli zbyt silni dla Dwójeczki, jak zresztą dla wszystkich innych zespołów. Jak się potem okazało to oni wygrali cały turniej nie ponosząc choćby jednej porażki. Zmagania w grupie eliminacyjnej ostródzianie zakończyli na trzeciej pozycji i przystąpili do gier o miejsca 5-8. W pierwszym pojedynku zmierzyli się z Iskrą Bydgoszcz. Całe spotkanie było bardzo wyrównane. Na niespełna minutę przed zakończeniem ostródzianie prowadzili jedną bramką i byli w posiadaniu piłki. Ostatnią akcje rozgrywali długo, a gdy sędziowie zasygnalizowali „grę pasywną” oddali nieskuteczny rzut z nienajlepiej przygotowanej pozycji. W odpowiedzi bydgoszczanie zorganizowali szybki kontratak, który jednak udało się ostródzkiej drużynie powstrzymać i wygrać mecz 15:14. W spotkaniu o piąte miejsce w turnieju Dwójeczka ponownie zmierzyła się z zespołem Sambora I Tczew. Tym razem mecz z gospodarzami był bardzo zacięty. W ostatniej akcji ostródzianom nie udało się pokonać bramkarza Sambora i po upływie regulaminowego czas gry był remis 20:20, w związku z czym sędziowie zarządzili rzuty karne. W nich lepsi okazali się ostródzianie, którzy bezbłędnie wykonali wszystkie „siódemki”.


Podczas Turnieju w Tczewie barwy UKS Dwójeczka Ostróda reprezentowali: bramkarze Kacper Kapuściński i Przemysław Balewski oraz: Dawid Krauzewicz - 35 bramek, Dominik Rogala - 26, Bartłomiej Pawłasek - 26, Marcin Zagrajek - 18, Przemysław Olszewik - 8, Marcin Korzeniewski - 4, Adrian Witkowski - 2, Wojciech Michalski - 3, Daniel Szabelski - 1, Tymoteusz Wróbel, Daniel Laborowski, Adrian Bieliński.

Udział w turnieju zespołu z Ostródy był możliwy dzięki wsparciu osoby, która niegdyś grała w piłkę ręczną w zespole MKS Orkan Ostróda, i której zawodnicy, ich rodzice i trener UKS Dwójeczka składają serdeczne podziękowania.


..............................................................................................................
„POCZYTAJ  MI,  PRZYJACIELU”
         Nasi uczniowie od około 10 lat pracują jako wolontariusze w ramach „Wędrującego Klubu Czytającego Książki”. Jest to systematyczna praca – spotkania z książką dla przedszkolaków oraz młodszych kolegów i koleżanek ze szkół podstawowych.  Wspólne czytanie książek przygodowych, wierszy, bajek, baśni to dopiero preludium Po lekturze uczestnicy razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne etc...
            Dzięki uczestnictwu w programie młodzi ludzie mają okazję, często po raz pierwszy, zetknąć się z wolontariatem. Kontakt z młodszymi uczy ich budowania więzi, a publiczne wystąpienia pozwalają zyskać więcej pewności siebie.

    Kontakt i praca z małymi dziećmi przynosi młodzieży wiele korzyści: rozwija odpowiedzialność i cierpliwość, buduje poczucie wartości, pomaga pokonać nieśmiałość, pozwala zdobyć doświadczenie w pracy na rzecz innych, ale przede wszystkim przynosi dużo radości.
        Udział w programie „Poczytaj   mi, przyjacielu” oprócz wspaniałej zabawy, daje młodszym dzieciom bardzo dużo:
- głośne czytanie wspiera rozwój dzieci
- rozwija ich wyobraźnię i pamięć
- kształtuje nawyk czytanie i promuje czytelnictwo


Nasza szkoła przystąpiła do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej: 
"Poczytaj mi przyjacielu"
                                                  
                                        Koordynator projektu szkolnego Janina Jagoda Niedźwiecka

..............................................................................................................
Uczennice naszej szkoły zadbają o kondycję i piękną sylwetkę              W ramach fakultetów z wychowania fizycznego dziewczęta z klas I – III biorą udział
w zajęciach fitness. Przez pierwsze sześć tygodni będą uczyć się „Zumby”, żeby się roztańczyć
i zmotywować do dalszego wysiłku. Następne sześć tygodni poświęcimy na zajęcia typu LOW IMPACT i TBC – są to ćwiczenia w wolnym tempie, wzmacniające górne i dolne partie mięśni. Uczestniczki zajęć poznają również bazowe kroki na stepie i z piłką easy ball, przy prostych układach choreograficznych oraz zapoznają się z ćwiczeniami cardio i strechingiem.

Zajęcia prowadzić będzie nauczyciel wychowania fizycznego oraz instruktor fitness Beata Roguska.
   ........................................

                         
    Jednym z hitów trwających wakacji są zajęcia z robotyki. Warsztaty organizują wytworne  hotele SPA, organizatorzy kolonii,  czy też uniwersytety.  Uczniowie naszej szkoły nie muszą wybierać pomiędzy plażą a płatnymi zajęciami. Atrakcyjne zajęcia z robotyki, będą prowadzone bezpłatnie w naszej szkole dla uczniów klas I i II już od września tego roku!
      Wszystko za sprawą projektu „Akademia Młodych Inżynierów”, łączącego zabawę z edukacją. Zajęcia z robotami pozwalają zdobyć nowe umiejętności, wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną z przedmiotów ścisłych oraz wyjaśnić naukowe wątpliwości uczniów. Ponadto uczą praktycznego wykorzystania wiadomości przyswojonych na lekcjach i spojrzenia na zdobywaną w szkole wiedzę z innej perspektywy. Każdy z uczniów uczestniczących w zajęciach otrzyma kompleksową wiedzę z zakresu programowania w języku C++, konstrukcji i budowy robotów oraz mechanizmów wprawiających je w ruch. W każdym semestrze przewidziano po 6 zajęć, każde po 4 godziny lekcyjne. Dodatkowo w weekendy prowadzone będzie koło naukowe z robotyki, pozwalające w pełni poznać możliwości programowania robotów. Najlepsi wezmą udział w regionalnych zawodach z robotyki. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymają bezpłatny transport ze szkoły do domu oraz z domu do szkoły, posiłki podczas każdych zajęć, przedmioty biurowe (m.in. kalkulator, długopis, linijka, segregator) oraz możliwość pracy na nowoczesnym sprzęcie do robotyki. Uczestnictwo w projekcie to także duży krok w stronę zdobycia atrakcyjnego zawodu.
    O tym, że osiągnięcie sukcesu w robotyce jest bardzo realne, świadczą liczne międzynarodowe sukcesy polskich studentów, także z małych ośrodków akademickich. Na rynku pracy wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na inżynierów, a nawet studentów zdobywających wiedzę w tym obszarze.
Poza realizacją innowacyjnych zajęć z robotyki, uczniowie otrzymają wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego. Celem Szkolnego Ośrodka Kariery będzie zwiększenie świadomości w zakresie predyspozycji zawodowych uczniów oraz pomoc w wyborze właściwej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Uczestnictwo w projekcie jest całkowicie bezpłatne (zajęcia, koło naukowe, transport, posiłki, doradca zawodowy). Ponieważ liczba miejsc w grupach jest ograniczona, prosimy o przeanalizowanie zamiaru  uczestnictwa w projekcie. Rekrutacja nastąpi w pierwszej połowie września. Przed podjęciem decyzji uczniowie wezmą udział w lekcji pokazowej, otrzymają wszelki informacje odnośnie programu zajęć i warunków uczestnictwa w projekcie (zgoda rodziców, obecność na zajęciach).

Projekt „Akademia Młodych Inżynierów” realizowany jest przez Ośrodek Rozwoju Współpracy Międzyregionalnej INTERMARIUM ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Łukasz Sadlak
Wiceprezes Ośrodka Rozwoju Współpracy Międzyregionalnej
I N T E R M A R I U M
 Koordynator projektu
AKADEMIA MŁODYCH INŻYNIERÓW
 
P
racownia Ceramiczna


    Na początku 2007 roku, z inicjatywy nauczyciela plastyki Elżbiety Witt powstała w naszym gimnazjum profesjonalna pracownia ceramiczna. Uczniowie współtworzyli pracownię – wspólnie wybierali meble, malowali krzesła i stoły, wybierali szkliwa i narzędzia ceramiczne.
    Pracownia ceramiczna składa się z dwóch pomieszczeń
sali do formowania z gliny  i szkliwienia oraz zaplecza, gdzie przechowywane są prace uczniowskie oraz  znajduje się piec ceramiczny. Gimnazjalna pracownia ceramiczna jest małym centrum kulturalnym.
    Od lat prowadzone są zajęcia z ceramiki, rzeźby w glinie, rysunku oraz malarstwa w ramach projektów edukacyjnych :

  • „ Zabawa z gliną”,
  • „ Ze sztuką przez świat”
  •  plenerów malarskich
    W trakcie warsztatów artystycznych powstaje wiele ciekawych prac, wytworzyła się wspaniała twórcza atmosfera, nawiązały się przyjaźnie.
    Prace ceramiczne i plastyczne prezentowane są na korytarzach szkolnych, w trakcie kiermaszy świątecznych oraz w ramach licznych wystaw organizowanych przy okazji uroczystości szkolnych i miejskich  m.in:
  • "Europa w Ostródzie - Ostróda w Europie"
  • "10- lecia Gimnazjum nr 2"
  •  "Młodzi Ostródzianie rozkochani w swej krainie”
  •  "Dni Otwartych"
Zajęcia z ceramiki i rzeźby w glinie są ciekawą ofertą edukacyjną, uczniowie mogą rozwijac swoje pasje oraz uczestniczyć w konkursach plastycznych np. :” Miss Gliny”, „ Tęcza”, „ Impresje mazurskie” itp.
 opiekun pracowni  Elżbieta Witt

          . ...................................................................................................................................................................................................    


Librus

Kalendarz roku

Podręczniki

Pomoc i opieka

Publikacje naszych uczniów

Relacje z podróży


głodne dzieci nie myślą o nauce© 2010 Gimnazjum Nr 2 im. Z. Krzyszkowiaka w Ostródzie

::: strona główna ::: kontakt :::