O szkole

Historia

Patron

Sztandar

 
      Oferta szkoły
           

Baza dydaktyczna

Konkursy

Zajęcia pozalekcyjne

Rozwijamy pasje

Projekty, programy

Biblioteka

Dyrektorzy

Nauczyciele

 
         Uczniowie

Samorząd szkoły/świetlica

 
       Osiągnięcia        

2015/2016

2014/2015

2013/2014

2012/2013

2011/2012

2010/2011

2009/2010

stronagłówna 1 2 3
4 56
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19

Biografia i przebieg kariery sportowej
Zdzisława Krzyszkowiaka


  Pan Zdzisław Krzyszkowiak urodził się 3 sierpnia 1929 roku w Wielichowie koło Kościana. W 1930 roku wraz z rodzicami i rodzeństwem zamieszkał w Grabowie koło Lubawy. Po zakończeniu II wojny światowej rodzina Krzyszkowiaków przeniosła się do Ostródy. W roku 1947 Zdzisław Krzyszkowiak podjął naukę w Publicznej Średniej Szkole Zawodowej w Ostródzie w klasie o profilu elektrycznym. To właśnie w naszym mieście rozpoczęła się wielka kariera sportowa Pana Zdzisława Krzyszkowaka. Godnie wtedy reprezentował on swoją szkołę i odnosił liczne zwycięstwa w rozgrywkach międzyszkolnych. Zaraz po ukończeniu szkoły średniej /1950 r./ został powołany do wojska. Do przysięgi służył w podoficerskiej szkole CKM w Mrągowie. Później przeniesiono go do kompanii sportowej "Legia" w Warszawie. Po upływie dwóch lat służby wojskowej nie wyszedł do cywila. Został zatrzymany w wojsku. Przeniesiono go do klubu sportowego "Zawisza" w Bydgoszczy. Był rok 1955. Jako reprezentant bydgoskiej "Zawiszy" osiągnął najwyższe wyniki, m.in. zdobył złoty medal olimpijski w Rzymie w 1960 r. W ciągu 15 lat kariery sportowej Pan Zdzisław Krzyszkowiak 140 razy mijał metę jako zwycięzca.

      Po zakończeniu kariery sportowej został trenerem WKS "Zawisza" w Bydgoszczy oraz kadry narodowej PZLA. Ukończył Studium Trenerskie w Gdańsku i Poznaniu. W tym czasie prowadził jedną z najlepszych grup średnio- i długodystansowców w Polsce. Uzyskał też najwyższą klasę trenerską - trenera klasy mistrzowskiej.Pan Zdzisław Krzyszkowiak mieszkał w Warszawie, co roku jednak przyjeżdżał do Ostródy, uświetniając swoją obecnością Ostródzkie Biegi Uliczne organizowane z okazji obchodów Konstytucji 3 Maja. Był czołowym działaczem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W dniu 13 czerwca 1998 roku Zdzisław Krzyszkowiak został Honorowym Obywatelem Miasta Ostródy.


Zdzisław Krzyszkowiak - Patronem szkoły

Uroczystość odbyła się 23 października 2000 roku.

    Pani dyrektor Anna Czarnowska przywitała zaproszonych gości: p. Zdzisława Krzyszkowiaka z żoną, Wojewodę - p. Z. Babalskiego, Burmistrza - p. J. Wasile- wskiego, Starostę - p. J. Antochowskiego, księdza proboszcza - R. Wiśniowieckiego
wizytator Kuratorium Oświaty - p. I. Rubczewską oraz przedstawicieli Urzędu Miasta, dyrektorów ostródzkich szkół, nauczycieli i delegatów społeczności uczniowskiej.

    Następnie głos zabrał nasz Patron. Mówił ze wzruszeniem o swej młodości, początkach przygody ze sportem, o pierwszej wygranej, karierze i zdobyciu olimpijskiego złota. Na zakończenie złożył serdeczne podziękowanie, szczególnie za to, że ma zaszczyt być patronem szkoły już za życia. Zebrani goście mieli okazję wysłuchać oryginalnego sprawozdania radiowego z momentu zdobycia przez pana Krzyszkowiaka złotego medalu w Rzymie w roku 1960. Później olimpijczyk pokazał wszystkim swoje medale. Odczytana została również uchwała Rady Miasta o nadaniu naszej szkole imienia Zdzisława Krzyszkowiaka.

   W dalszej części ceremonii odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci patrona naszej szkoły, na której widnieje motto:

"Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą". 

tablica pamiatkowa

    Niektórzy z gości wspominali osobiste kontakty z panem Zdzisławem Krzyszkowiakiem w czasach swojej młodości. Wszyscy czuli się zaszczyceni tym, iż znają osobiście tak wybitnego Polaka.

    Na zakończenie uroczystości wystąpili uczniowie naszej szkoły w programie poetycko - muzycznym. Śpiewał nasz zespół wokalny "AKORD". A w hali MOS-u rozpoczęła się druga część uroczystości - GIMNAZJADA SPORTOWA.

Poniżej kilka fotografii z uroczystości.gratulacje składaja dyrektorzy innych szkół

Foto: mgr Waldemar Otremba
Redakcja tekstu: mgr W. ŻebrowskaPATRON naszego gimnazjum zmarł po długiej chorobie
 24 marca 2003 roku. 

Librus

Kalendarz roku

Podręczniki

Pomoc i opieka

Publikacje naszych uczniów

Relacje z podróży


głodne dzieci nie myślą o nauce© 2010 Gimnazjum Nr 2 im. Z. Krzyszkowiaka w Ostródzie

::: strona główna ::: kontakt :::