Spółka

Spółka A, będąca w trudnej sytuacji finansowej, posiada atrakcyjną nieruchomość zlokalizowaną w centrum miasta. Lokalizację tę wybrał sobie wielki międzynarodowy koncern B na swoją siedzibę. Koordynatorem realizacji projektu ma być znana deweloperska firma C. Jaką strategię finansową ma wybrać spółka A, biorąc po iiwrigę jej aktualną sytuację finansową?

Jak widać z powyższego zestawienia, bilans spółki A wskazuje na nieprawidłową strukturę aktywów i pasywów'. Kapitał nie finansuje tutaj majątku trwałego. Spółka A może mieć dlatego utrudniony dostęp do kredytów bankowych na sfinansowanie wzmiankowanego wcześniej projektu deweloperskiego, gdyż nie są w jej przypadku spełnione zasady tzw. złotej reguły bilansowej. Kapitał nie finansuje tutaj majątku trwałego. Banki, rozważając wspomniane finansowanie kredytem bankowym, mogą żądać dodatkowych zabezpieczeń prawnych. Jedną z propozycji ze strony banków będzie na pewno poręczenie przyszłego najemcy lub realizującej przedsięwzięcia firmy deweloperskiej. Dodatkowo, aby zapewnić niezbędny poziom kapitałów własnych spółce A, deweloper zmuszony będzie do zainwestowania w tę spółkę i stanie się jej udziałowcem, na co może nie mieć wcale ochoty. Nieuchronnie przypomina się tutaj powiedzenie, że aby napić się piwa, nie trzeba kupować całego browaru.

Cena za pomoc w pozyskaniu kredytu bankowego może dla być dla spółki A wysoka. W zamian za zorganizowanie poręczenia ze strony dewelopera (- lub przyszłego najemcy, spółka A może podpisać przedwstępną umowę kupna-sprzedaży działki z deweloperem. Cena, która wynika z takiej umowy może być dla spółki A nie do zaakceptowania. Zgoda na taką cenę i podpisanie stosownych umów to bezpowrotne wyzbycie się cennego aktywu.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy do celów realizacji przedsięwzięcia zostanie powołana spółka celowa. Do spółki celowej nieruchomość może być wniesiona aportem.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed WP.
Kryterium Luksus Funkcjonalność Moda

Czynniki - wygląd zewnętrzny wejściai recepcja (granity, marmury, estetyka wykończenia, stworzenia poczucia przestrzeni, rozmachu i luksusu)- wykończenie wnętrz (wykładziny, oświetlenie, ogólna estetyka)- liczba, stan i...

Zamknij