Szkolenia

We współpracy z zewnętrznymi firmami szkoleniowymi można przeprowadzić różnego rodzaju szkolenia, określiwszy najpierw zapotrzebowanie na usługi w tym zakresie. Doradzam, by zasięgnąć w tej dziedzinie szczegółowych porad ekspertów. Z doświadczenia wiem, że pracownicy odczuwają potrzebę podnoszenia swych kwalifikacji, ponieważ uważają, że zwiększą w ten sposób swe szanse na rynku pracy. Często jednak organizatorzy kursów nie wiedzą, czy dane umiejętności rzeczywiście będą w przyszłości poszukiwane przez pracodawców i czy osoby, które ukończą wybrane szkolenie, rzeczywiście zwiększą swoją atrakcyjność na rynku pracy. Zawsze należy starannie przeanalizować sytuację, by sprawdzić, czy dane szkolenie rzeczywiście przyniesie korzyści potencjalnym uczestnikom. Nierzadko pracownicy wolą uczęszczać na kurs niż zajmować się aktywnym poszukiwaniem pracy, ponieważ nauka wydaje im się łatwiejszym zajęciem niż żmudne i połączone z wieloma porażkami wysiłki w celu znalezienia nowej posady.

Szkolenia mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów również wtedy, gdy powodem wypowiedzenia lub redukcji personelu nie są niedostateczne bądź niewłaściwe kwalifikacje pracowników. Uczestnicy kursów spodziewają się, że po ich ukończeniu automatycznie znajdą nową pracę, co jednak nigdy się nie sprawdza. Z reguły muszą stawić czoła temu samemu problemowi, przed którym uciekali, a mianowicie rozpocząć samodzielne starania o pracę. Z tej właśnie przyczyny zawsze należy dokładnie rozważyć, czy udział w kursach jest w danym wypadku rozsądnym posunięciem, oraz jednocześnie zaproponować zainteresowanym intensywną pomoc w poszukiwaniu pracy.

Jedną z możliwości finansowego odciążenia przedsiębiorstwa są projekty mające na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników lub ich prze-kwalifikowanie, które są współfinansowane przez Unię Europejską, ministerstwa lub samorządy lokalne. W Niemczech można również uzyskać wsparcie w przeprowadzaniu szkoleń ze strony Federalnego Urzędu Pracy.