Do innych źródeł informacji należą: dokumentacja techniczna i projektowa, wykazy prowadzone przez urzędy skarbowe, bazy danych o cenach nieruchomości prowadzone np. przez biura pośrednictwa, tow. ubezpieczeniowe, katalogi nakładów scalonych w budownictwie (KSN- .
Nabycie nieruchomości powoduje działanie ait. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece tj. działanie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystej o ile treść księgi wieczystej jest niezgodna z rzeczywistym stanem prawnym, oo ile osoba nabywająca nieruchomość nie działała w złej wierze, albo mogła się o tym z łatwością dowiedzieć.
Należy przypomnieć, że rękojmia wiary ksiąg wieczystych, zgodnie z art. 7 ustawy o księgach wieczystych i hipotece nie działa przeciwko:
– prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy (hipoteka przymusowa)
– prawu dożywocia
– służebności ustanowionych na podstawie decyzji właściwego organu administracji państwowej
– służebności drogi koniecznej albo ustanowionych w związku z przekroczeniu granic budynku lub innego urządzenia.
Z tego punktu widzenia, due-diligence nieruchomości, powinno się w szczególności zwracać uwagę na formalne zakończenie procesu budowlanego, kwestie obciążeń w księdze wieczystej. Due-diligence podlegają też kwestie związane z wynajmem (umowy najmu, zabezpieczenie płatności czynszu).
Inny rodzaj dokumentacji towarzyszy natomiast uczestnikom wszystkich, w tym początkowych faz realizacji projektu. Ta prawidłowość dotyczy szczególnie projektów realizowanych od początku tzw. greenfield investment, czyli budowy od samego początku danej nieruchomości.
Leave a reply