Rozwój „project finance”

Należy oczekiwać, że w Polsce, podobnie jak i w innych krajach Europy Zachodniej i w USA państwo będzie delegować inwestycje użyteczności publicznej na podmioty prawne. Tak zwana koncepcja partnerstwa publicznoprawnego wykorzystuje zasady „project finance” do finansowania projektów.

Rozwój „project finance” paradoksalnie może wynikać też z istniejących ograniczeń prawnych dla niektórych podmiotów, np. jednostek samorządu terytorialnego odnośnie dokonywanych inwestycji. Typowe dla „project finance” elementy struktury prawno-finansowe (np. spółki celow- są sposobem do przezwyciężania wspomnianych ograniczeń.

„Project finance” stanowi też szansę dla polskich banków komercyjnych na uzyskiwanie dodatkowych przychodów z tytułu uczestnictwa w organizacji finansowania i samym finansowaniu projektów inwestycyjnych. Ma to duże znaczenie dla banków komercyjnych w sytuacji zmniejszania się marż odsetkowych. Jak wiadomo, obecność kapitału zagranicznego w polskim systemie bankowym jest zancząca. Dla banków zagranicznych, „project finance” to typowa forma realizacji projektów inwestycyjnych. Deweloperzy winni mieć świadomość tego faktu.

Zastosowanie finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych na zasadach project finance kładzie duży nacisk na analizę samej istoty i struktury prawno-finansowej projektu, identyfikację i minimalizację poszczególnych ryzyk przedsięwzięcia. Podczas procesu minimalizowania ryzyka obowiązuje zasada przypisania ryzyka tej stronie transakcji, która z racji swej specyfiki działalności, potencjału finansowego i dotychczasowego doświadczenia jest najbardziej predestynowana do jego poniesienia, i potrafi sobie najlepiej z nim radzić podczas realizacji projektu i później w okresie jego funkcjonowania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>