W przypadku dysponowania własnymi ekspertami, posiadającymi doświadczenie w realizacji danego typu projektu inwestycyjnego, jak również szczupłości środków finansowych, studia wykonalności projektu mogą być przygotowane przez zespół projektowy, rekrutujący się z pracowników danego podmiotu – spółki celowej. Tak zazwyczaj dzieje się w przypadku prostych projektów. W przypadku bardziej skomplikowanych zagadnień studium wykonalności winno być opracowane przez specjalistyczny, interdyscyplinarny zespół ekspertów, szczególnie w przypadku dużych projektów inwestycyjnych. Zespół ten winien składać się z ekspertów posiadających różnorodne specjalizacje i doświadczenia, które odpowiadają poszczególnym częściom studium. Szczególnie cenni są w takiej sytuacji eksperci, którzy w swej praktyce zawodowej uczestniczyli w różnych fazach podobnych projektów i doświadczyli w nich problemów, jakie mogą też pojawić się w rozważanym projekcie. Są to zatem sytuacje, gdy niezbędni są ludzie po „przejściach”, czyli doświadczeni życiowo, mający i sukcesy i porażki. Taka wiedza jest bowiem bezcenna.
Skład zespołu uzależniony jest od typu i zakresu projektu. Powinien mieć on interdyscyplinarny charakter. Członkami zespołu powinni być:
– ekspert ekonomiczny z zakresu opracowywania studiów inwestycyjnych
– ekspert w dziedzinie marketingu
– specjalista (inżynier/technolo- w danej branży
– ekspert w dziedzinie finansów, księgowości i podatków,
– inżynier budowlany, inżynier mechanik
– specjalista z dziedziny ochrony środowiska
– ekspert z zakresu zarządzania przemysłowego (w tym w sprawach kadrowych)
– prawnik analizujący konsekwencje prawne zawartych umów.
Skład konsultacyjnego zespołu projektowego powinien być uzupełniony o specjalistów podatkowych (istotne przy doborze formy prawnej spółki celowej, przekształceniach i doborze sposobu transferu nieruchomości do spółki celowej), rzeczoznawców majątkowych.
Leave a reply