Jak zaznaczono wcześniej, przedsięwzięciom deweloperskim towarzyszy podobnie, jak i w przypadku innych przedsięwzięć inwestycyjnych, wiele rodzajów ryzyka, specyficznych dla tego typu działalności. Te rodzaje ryzyka występują zarówno w okresie budowy, jak i później w okresie eksploatacji. W. A. Werner wymienia następujące rodzaje ryzyka związane z działalnością deweloperską:
Ryzyko makroekonomiczne – ryzyko to jest związane z ogólnym stanem gospodarki, stopą inflacji, kursami walutowymi, stopą procentową, cłem, podatkami i ulgami podatkowymi, bezrobociem.
Ryzyko marketingowe – ryzyko to jest związane z brakiem zainteresowania klientów daną lokalizacją. Trudno wtedy wynająć i sprzedać lokale mieszkalne, użytkowe domy i inne obiekty powstające w ramach projektu inwestycyjnego. Lokalizacja może być nietrafiona z punktu widzenia zainteresowania klientów z wielu powodów. Należą do nich stan bezpieczeństwa, nietrafione w stosunku do potrzeb i możliwości finansowych klientów powierzchnie, standard i ceny najmu nieadekwatne do lokalizacji i realiów rynkowych.
Ryzyko finansowe – pojęcie to obejmuje kilka różnorodnych ryzyk. Możemy do nich zaliczyć: ryzyko utraty płynności, ryzyko kursowe, ryzyko stopy procentowej.
Ryzyko realizacji budowy – ryzyko to wiąże się z możliwością wystąpienia technicznych zakłóceń oraz trudności formalnych w instytucjach uzgadniających
i opiniujących dokumentację, możliwością błędów projektowych, problemów geologicznych, protesty osób trzecich podważających pozwolenie na budowę. Te protesty mogą wynikać z zakwestionowania przez osoby trzecie np. lokatorów sąsiednich domów prawa dewelopera do terenu i kwestionowania określonych rozwiązań przestrzennych (odległość, nasłonecznienie, bezpieczeństwo pożarowe itd.). Opisywane zakłócenia z reguły powodują wydłużenie czasu realizacji projektu, wzrost kosztów budowy oraz kary umowne.85 W Polsce niezwykłą aktywność w zaskarżaniu procesów budowlanych przedstawiają grupy ekologów.
Leave a reply