Podmiotowość „prawno-handlowa”

Podmiotowość „prawno-handlowa” oznacza, że spółka może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania i być pozywana (art. 8 k.s.h). Zatem do księgi wieczystej wpisana będzie spółka, a nie wspólnicy stroną umowy kredytu będzie zatem spółka, a nie wspólnicy. Kodeks spółek handlowych, który wyraźnie mówi o majątku spółki, stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia (jako majątek odrębny od majątku wspólników).

Za zobowiązania spółki odpowiada każdy wspólnik bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami i spółką, przy czym odpowiedzialność wspólnika ma charakter subsydiamy. Oznacza to, że wierzyciel może prowadzić egzekucje z majątku wspólnika dopiero, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, co trzeba stosownie wykazać i udokumentować. Zwraca uwagę przy tym fakt, że udział wspólnika/wspólników spółki jawnej w innej spółce osobowej może spowodować osłabienie jego odpowiedzialności osobistej. Istotne są też zapisy umowy spółki, dotyczące zasad reprezentowania i prowadzenia spraw spółki (spółki te nie mają organów, tj. zarządu, rady nadzorczej), tak aby wykluczyć sytuacje konfliktogenne, uniemożliwiające podejmowanie decyzji przez wspólników.

Spółka jawna jest spółką prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą. Aby założyć spółkę jawną konieczna jest zawarcie umowy w formie pisemnej. Każdy ze wspólników ma prawo do reprezentacji spółki. Ma on prawo do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów spółki oraz prawo przeglądania ksiąg i dokumentów spółki. Możliwe jest prowadzenie spraw spółki przez wskazanych wspólników lub też powierzenie prowadzenia tych spraw prokurentom.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>