Związek spółki komandytowej z komplementariuszem jest bardzo silny. Firma spółki komandytowej musi zawierać pełne brzmienie nazwy komplementariusza. W nazwie spółki komandytowej nie umieszcza się nazwy komandytariusza. Ciężar odpowiedzialności za prowadzenie spółki spoczywa zatem na komplementariuszu. Komandytariusz może jednak na mocy zapisów kodeksu spółek handlowych (art. 12- żądać odpisu sprawozdań finansowych za rok obrotowy oraz przeglądać księgi i dokumenty w celu sprawdzenia jego rzetelności.
Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Wobec wierzycieli za zobowiązania spółki jeden ze wspólników (komplementarius- odpowiada bez ograniczeń. Co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Zgodnie z art. 126 ij 2 kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej powinien wynosić co najmniej 50 000 złotych. Akcjonariusz nie odpowiada stosownie do art. 135 za zobowiązania spółki. Spółkę komandytowo-akcyjną reprezentują komplementariusze, których z mocy statutu lub prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki.
Warto zaznaczyć, że w' spółce komandytowo-akcyjnej można ustanowić radę nadzorczą. Jeżeli liczba akcjonariuszy przekracza dwadzieścia pięć osób. ustanowienie rady nadzorczej jest obowiązkowe. Komplcmentariusz albo jego pracownik nie może być członkiem rady nadzorczej spółki. Zgodnie z art. 147 kodeksu spółek handlowych komplementariusz oraz akcjonariusze uczestniczą w zysku spółki
proporcjonalnie do ich wkiadów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej. Komplementariusz nie ma przy tym prawa do udziału w zysku spółki w części odpowiadającej wkładowi jego pracy do spółki.
Zgodnie z artykułem 149 kodeksu spółek handlowych, komplementariusz może wypowiedzieć umowę spółki, jeżeli statut tak stanowi. Stosuje się tu przepisy dotyczące spółki jawnej. Akcjonariuszowi nie przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy spółki.
Leave a reply