Umowa kredytowa wiąże się z faktem korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. Ustawa – Prawo bankowe w art. 69 określa pojęcie kredytu bankowego oraz cechy umowy, na podstawie której funkcjonuje. Przez zawarcie umowy kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.
– umowa kredytowa jest dwustronnie zobowiązująca (bank zobowiązuje się do oddania do dyspozycji kredytobiorcy na określony czas środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel kredytobiorca zaś zobowiązuje się do korzystania z tych środków na warunkach określonych w umowie oraz wrotu udostępnionej kwoty wraz z należnymi bankowi odsetkami w oznaczonych terminach spłaty, a także zapłaty prowizji)
– ważną cechą kredytu jest fakt, że środki pieniężne nie przechodzą na własność kredytobiorcy, a są mu jedynie udostępniane na określony czas
– kolejną istotną cechą jest obligatoryjne podanie celu, na jaki kredyt jest przyznawany
-jest umową odpłatną (bank pobiera odsetki od wykorzystanego kredytu, a także różne prowizje)
-jest zobowiązaniem pieniężnym
– umowa kredytowa musi być zawarta na piśmie, co podkreśla ust. 2 art. 69 Prawa bankowego
-jest umową konsensualną, tzn. dochodzi do skutku w momencie podpisania a nie po udostępnieniu środków przez bank.1411
– strony umow’y
– kwota i waluta kredytu
– cel, na który kredyt został udzielony
– zasady i termin spłaty kredytu
– wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany
– sposób zabezpieczenia spłaty kredytu
– zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu.
Leave a reply