Alternatywą są operacje zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym, tzw. hedging, która może polegać na operacjach typu forward lub typu swap.
Z grona wymienionych wyżej punktów oceny projektu, banki hipoteczne najsilniej akcentują kwestie lokalizacji i dotychczasowego doświadczenia dewelopera w realizacji podobnych projektów. Ważne znaczenie mają dla banku też forma prawna spółki celowej, wybrany sposób transferu nieruchomości do spółki celowej, kryteria dobom partnerów do realizacji projektu i konsekwencje podatkowe z tego tytułu, jakość umów i dokumentacji towarzyszących projektowi. Należy pamiętać, że banki w trakcie negocjacji z deweloperem mogą też żądać prawa do udziału w' zyskach kapitałowych tzw. equity kickerów.
Właściwa komunikacja z bankiem podczas organizacji finansowania
Skompletowanie dokumentacji kredytowej i wypełnienie wniosku kredytowego jest dopiero początkiem negocjacji z bankiem komercyjnym. Z punktu widzenia dewelopera, realizującego projekt inwestycyjny w obszarze nieruchomości, warto na wstępie negocjacji wypracować odpowiednią strategię negocjacyjną. Bank trzeba przede wszystkim traktować jako partnera, który w swych decyzjach kieruje się kryteriami komercyjnymi, czyli chęcią zarobku. Bank może w trakcie negocjacji podzielić się swymi doświadczeniami z innych, podobnych projektów deweloperskich, które dla dewelopera – spółki celowej – mogą być bardzo cenne w dalszym nadawaniu projektowi odpowiedniej struktury prawno-finansowej.
Zanim deweloper – spółka celowa – przygotuje się do pierwszej rozmowy, warto dokonać wstępnego wyboru banków, z którymi będą rozpoczęte rozmowy. Trzeba się zatem przygotować do tej rozmowy.
Leave a reply