Dla banków hipotecznych – nowej w warunkach polskich kategorii instytucji finansowych, nastawionych na finansowanie długoterminowe – istotna jest tzw. bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości. W takiej wycenie podstawowe znaczenie mają dochody z nieruchomości mające trwały charakter. Należy zatem brać pod uwagę tylko takie okoliczności, które prawdopodobnie będą istnieć
w przyszłości i co do których można przyjąć założenie, że utrzymają znaczenie w przyszłości. Inną ważną kwestią, która uwzględniana jest przy ustalaniu wartości bankowo-hipotecznej nieruchomości jest jej uniwersalizm, co oznacza, że dochody z nieruchomości może realizować każdy jej posiadacz.2′ Kluczową sprawą staje się przewidzenie przychodów z nieruchomości w długim okresie.
Nabyte nieruchomości według międzynarodowych standardów rachunkowości zalicza się do inwestycji, jeżeli zamiarem jednostki jest osiąganie wynikających z nich w długim okresie korzyści ekonomicznych. W innych przypadkach nabytą nieruchomość kwalifikuje się do:
– rzeczowych aktywów obrotowych, jeżeli jednostka nabyła je z przeznaczeniem do zbycia w ramach swojej zwykłej działalności lub z zamiarem wyzbycia się tego aktywu w krótkim okresie z zamiarem poddania nieruchomości ulepszeniu, a następnie sprzedaży
– środków trwałych w budowie, jeżeli nieruchomość jest budowana albo poddawana ulepszeniu na zlecenie innej jednostki.
Inwestowanie w nieruchomości można też podzielić ze względu na różne kryteria. Inwestowanie w nieruchomości jest przykładem inwestycji o charakterze rzeczowym. Inwestycje w nieruchomości mogą być częścią rozbudowy zdolności produkcyjnych lub też działaniem związanym z odtworzeniem zużytych środków trwałych. Inwestowanie w nieruchomości może też wynikać z dążenia do osiągnięcia oszczędności, na przykład oszczędności w kosztach wynajmu. Można je osiągnąć, jeśli dana firma przeprowadzi się do własnej siedziby.
Innym sposobem klasyfikacji jest podział inwestycji w nieruchomości ze względu na rodzaj budowanych obiektów. Kierując się tym kryterium można inwestycje w obszarze nieiuchomości podzielić na inwestycje w obiekty komercyjne oraz inwestycje mieszkaniowe.
Leave a reply