Większość podmiotów (ponad 56%) określiła płace jako wyższe od tych, które oferują przedsiębiorstwa konkurencyjne na lokalnym rynku pracy. Pozostałe uznały, iż ich średni poziom wynagrodzeń jest zbliżony do płac w firmach konkurencyjnych.
Najważniejszymi czynnikami kształtowania wynagrodzeń w badanych firmach okazały się kompetencje oraz efekty pracy. We wszystkich przedsiębiorstwach czynniki te wpływają na wynagrodzenia. Podstawowym czynnikiem kształtowania płac w 75% badanych organizacji są kompetencje, natomiast w ponad 68% firm – efekt pracy. Jak widać, dla większości badanych podmiotów (93,75%) nie jest w tej sferze obojętna sytuacja finansowa firmy (w 37,5% czynnik podstawowy). Znaczenie danej grapy pracowników dla kreowania sukcesu firmy jest uwzględniane przy kształtowaniu wynagrodzeń łącznie w 87,5% firm, natomiast sytuacja na rynku pracy – w 62,5%.
Natomiast aż 50% respondentów nie bierze pod uwagę przy kształtowaniu płac takich elementów, jak: system wartości i oczekiwań pracowników oraz ich koszty utrzymania. Poziom wynagrodzeń w firmach konkurencyjnych nie odgrywa roli dla ponad 43% ankietowanych. Z badań jasno wynika, że staż pracy zdecydowanie traci na znaczeniu jako czynnik wpływający na wynagrodzenia pracowników (ponad 56% badanych przedsiębiorstw w ogóle nie wskazuje na wpływ stażu na płace).
Leave a reply