Najwyższy poziom płacy

Pomimo że dobór wykorzystywanych form świadczeń wydaje się być w niejednej z badanych organizacji świadomym i celowym działaniem skierowanym na realizację wytyczonej strategii wynagrodzeń (tworzy zatem konstrukcję bliską idei wynagradzania pakietowego), to tylko jedna daje możliwość wyboru składników wynagrodzeń całkowitych w ramach określonego limitu. Jak widać, szeroko stosowane w krajach wysoko rozwiniętych wynagradzanie kafeteryjne nie jest praktycznie wykorzystywane w badanych przedsiębiorstwach.

Najwyższy poziom płacy oferują swoim pracownikom firmy z większościowym udziałem kapitału zagranicznego. To również one częściej stosują nowocześniejsze rozwiązania płacowe. Wyniki badań potwierdzają więc fakt konkurencyjności płacowej firm zagranicznych w porównaniu z krajowymi.

Generalnie wyniki przeprowadzonych badań wskazują, iż przedsiębiorstwa prowadzą ekspansywną, nastawioną na stymulowanie efektywności politykę płacową. Konsekwentnie do priorytetów starają się dobierać narzędzia płacowe. W systemach wynagrodzeń dają się zauważyć elementy służące zwiększaniu elastyczności oraz indywidualizacji płac.

Wydaje się jednak, iż realia polskiej gospodarki nie wymuszają na przedsiębiorstwach poszukiwania tych jeszcze nowocześniejszych rozwiązań i wykorzystywania ich w praktyce. Wciąż nie docenia się wynagrodzeń jako istotnego narzędzia kształtowania konkurencyjności. Można jednak przypuszczać, iż postępująca globalizacja oraz integracja z Unią Europejską wymusi na przedsiębiorstwach funkcjonujących na polskim rynku potrzebę dostosowań wiążącą się z daleko idącymi przewartościowaniami w sferze wynagradzania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>