Niezależnie od charakteru projektu deweloperskiego prognoza powinna być ostrożna. Przy ocenie projektu można przy tym stosować różne scenariusze rozwoju wydarzeń: prognoza optymistyczna, średnia i pesymistyczna. W programie sprzedaży można uwzględnić przychody z inwestowania osiąganych nadwyżek środków pieniężnych.
Koszty związane z projektem można podzielić na kilka kategorii. Najważniejszą pozycję stanowią koszty eksploatacyjne. Bardzo często koszty te wchodzą w skład tzw. opłaty eksploatacyjnej, która na mocy zawartej umowy najmu pokrywana jest przez najemcę. Inna kategoria kosztów dotyczy kosztów połączeń telefonicznych i energii elektrycznej.
– koszty zarządzania,
– opłaty za media nie rozliczane na podstawy wskazań z licznika dla poszczególnych najemców,
– podatek od nieruchomości,
– koszty ochrony budynku,
– koszty sprzątania powierzchni wspólnych,
– koszty konserwacji obiektu,
– koszty remontów i konserwacji,
– koszty telewizji kablowej.119
– koszty płacone wspólnie przez najemców według procentowego udziału w całkowitej powierzchni użytkowej (np. ochrona, podatki od nieruchomości, utrzymanie otoczenia, prace porządkowe),
– opłaty o charakterze bezpośrednim ustalane w zależności od indywidualnego zapotrzebowania na media (elektryczność, woda itp.),
– opłaty za indywidualne usługi świadczone dla najemców.
Najemcy uczestniczą również w opłatach za utrzymanie elementów infrastruktury technicznej danej nieruchomości (kotłownie, przepompownie wody, stacje transformatorowe, pomieszczenia ochrony i zarządcy). Koszty eksploatacyjne prognozowane są na podstawie odpowiednych stawek z 1 m Przy takim ujęciu pomocna jest znajomość realiów innych obiektów.
Leave a reply