Negocjacje z poszczególnymi stronami projektu inwestycyjnego, uczestnictwa w projekcie związane są z udostępnieniem dokumentacji niezbędnej do oceny projektu inwestycyjnego. Prezentowana dokumentacja powinna spełniać zatem pewne standardy, co do zakresu analiz niezbędnych w poszczególnych fazach procesu inwestycyjnego. Spis treści poszczególnych dokumentów jest podobny niezależnie od branży, choć oczywiście o sukcesie projektu decyduje w każdej branży gospodarki różna i indywidualna kombinacja czynników.
Najbardziej znane elementy dokumentacji powstają w fazie przedinwestycyjnej. Tymi dokumentami są:
– studium możliwości,
– studium przedrealizacyjne,
– studium wykonalności zwane feasibiiity study wraz ze studiami pomocniczymi,
– sporządzenie tzw. raportu oceniającego.
Przyjrzyjmy się bliżej wskazanym wyżej dokumentom. Na początku kilka słów o ogólnej strukturze tych dokumentów, później o specyfice dokumentacji w obszarze projektów deweloperskich.
Niezależnie od rodzaju projektu dokumentacja powinna być tworzona na podstawie starannie dobranych i zweryfikowanych informacji, często pozyskanych z różnorodnych źródeł. Oczywiście najlepsze wyobrażenie o projekcie daje dostęp do dokumentacji zbliżonego projektu. Zasób informacji powinien być optymalny, gdyż przyczyną zaangażowania się w projekty skazane na niepowodzenie może być brak informacji lub też jej nadmiar, utrudniający właściwy wybór. Pozyskane dla oceny projektu informacje powinny posiadać kilka atrybutów: jakość, aktualność, ścisłość, cenność i kompleksowość.
Leave a reply