Specyfikacje techniczne

W celu efektywnej realizacji zasady równego traktowania oferentów oraz otwierania rynków zamówień w poszczególnych państwach opis przedmiotu zamówienia powinien być formułowany w sposób obiektywny, za pomocą takich określeń o charakterze technicznym, które nie będą barierą zwłaszcza dla przedsiębiorców zagranicznych. Zabronione jest umieszczanie w specyfikacjach istotnych warunków zamówień określeń odnoszących się do konkretnych produktów czy usług danych producentów, dostawców czy usługodawców. Chodzi tutaj zwłaszcza o zakaz wskazywania marek, znaków towarowych, patentów czy firm. Odwołanie się do takich indywidualnych oznaczeń jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy opisanie przedmiotu zamówienia za pomocą obiektywnych, dostatecznie dokładnych i powszechnie zrozumiałych określeń nie jest możliwe. Podanie nazw konkretnych produktów lub firm nie będzie stało w sprzeczności z zasadą równego traktowania wszystkich przedsiębiorców jedynie wtedy, gdy określenia te będą podane jako przykładowe, połączone ze zwrotem „lub inne produkty (usługi) równoważne”.

Problematyka dyskryminującej treści specyfikacji istotnych wa-runków zamówienia była rozpatrywana przez Trybunał Sprawiedliwości w orzeczeniu Dundalk, sprawie, która powstała w związku z przetargiem na budowę wodociągu, zorganizowanym przez władze samorządowe Irlandii. Specyfikacja techniczna dotycząca rodzaju rur, które miały być użyte przy konstruowaniu sieci wodociągowej dyskryminowała przedsiębiorców z innych państw członkowskich, albowiem zamawiający zażyczył sobie, by zastosowano określony typ rur posiadający certyfikat zgodności ze standardami irlandzkimi wydawany zgodnie z procedurami ustanowionymi przez Irlandzki Instytut do spraw Badań Naukowych i Standaryzacji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>