Formy regresu do sponsorów projektu mogą też przybrać formę umów, tzw. definancy agreements. Są to umowy pokrewne w stosunku do gwarancji dokapi- talizowania projektu. W umowach tych sponsorzy zobowiązują się do zasilania finansowego projektu, jeżeli występują komplikacje w realizacji projektu. Takimi komplikacjami są np.:
– brak kapitału obrotowego,
– zbyt małe przepływy pieniężne,
– problemy techniczne4″.
Zalety „project finance”
Po zapoznaniu się z typowymi dla „project finance” formami regresu do sponsorów projektu możemy przejść do omówienia zalet tego sposobu finansowania.
„Project finance”, jako sposób, a może lepiej jako pewna struktura prawno-
-finansowa służąca do realizacji różnorodnych przedsięwzięć, posiada wiele atutów.
Możliwość odpowiedniej dywersyfikacji (rozłożenia ryzyk- pomiędzy wszystkimi instytucjami związanymi z projektem i odpowiedniej alokacji ryzyka oraz korzyści. Następuje to poprzez nadanie spółce celowej odpowiedniej formy prawnej oraz przez różnorodne umowy i deklaracje związane z przedsięwzięciem.
Pozabilansowy charakter zadłużenia spółki celowej z punktu widzenia sponsorów projektu sponsorzy nie muszą wykazywać kredytu spółki celowej zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia w swych sprawozdaniach finansowych, np. w bilansie, szczególnie w sytuacji, gdy regres instytucji finansujących jest w stosunku do nich ograniczony.
Wyższy poziom dźwigni finansowej w finansowaniu przedsięwzięcia (tłumacząc to stwierdzenie ze „slangu finansowego” na język potoczny, chodzi o wyższy poziom zaciąganych kredytów przez spółkę celową niż byliby w stanie zaciągnąć sponsorzy projektu na przykład wskutek ograniczeń tkwiących w dotychczasowych umowach kredytowych lub w przepisach prawa, np. omawiana wcześniej sprawa ograniczeń inwestycyjnych dla jednostek samorządu terytorialnego).
Leave a reply