Jak już wcześniej wspomniano, zamówienia publiczne wiążą się z tą sferą działalności państwa, która dotyczy nabywania dóbr 1 usług niezbędnych do prawidłowego wykonywania jego funkcji. Można je zatem rozpatrywać jako planowe i zorganizowane systemy
działania, czyli postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego to ogół działań prawnych, organizacyjnych, ekonomicznych i społecznych – określonych ustawą lub innym aktem prawnym – służących przyznawaniu zamówień, zawieraniu umów, ich realizacji i rozliczaniu. Postępowanie polega na przetwarzaniu informacji w decyzje o przyznaniu zamówienia. Decyzje te natomiast są podstawą zawarcia umowy.
Regulacje krajowych systemów zamówień publicznych zmierzają do ustanowienia spójnego systemu procedur i praktyk handlowych dotyczących wydatkowania środków publicznych. Zastosowanie tych procedur ma na celu przyczynienie się do efektywności ekonomicznej oraz racjonalności społecznych decyzji podejmowanych w omawianej dziedzinie przez wprowadzenie obowiązkowych, powszechnie stosowanych zasad i form wyboru najkorzystniejszej oferty. Na całym świecie rozwijają się procedury mające na celu zapewnienie, aby – w miarę możności – każde zachowanie, naruszające interes społeczny przy wydatkowaniu środków publicznych, zostało skorygowane. Procedury te sprzyjają realizacji rządo-wej i samorządowej polityki ekonomicznej, ułatwiając efektywną realizację jej celów. Przede wszystkim jednak ograniczają zakres swobodnego uznania przy wydatkowaniu środków publicznych, umacniając demokratyzację stosunków publicznych.
Leave a reply