Rozpoczęcie zajęć

Zajęcia rozpoczynam od krótkiego powitania, ponieważ autoprezentacja (zarówno moja, jak i uczestników) jest tematem pierwszego ćwiczenia. Zwracam uwagę, że okazja do spotkania w ramach programu outplace- mentu grupowego nie jest radosna, jednak wszyscy powinniśmy dołożyć starań, by najbliższe trzy dni spędzić w jak najbardziej interesujący i przyjemny sposób. Bezustanne rozmyślanie o trudnej sytuacji nie pomoże wcale w jej zmianie. Rozumiem, że dla osób szukających pracy największym obciążeniem jest to, iż poza przeglądaniem gazet raz na tydzień nie widzą innych możliwości znalezienia zatrudnienia. Obiecuję, że po upływie trzech dni wrócą do domu nie tylko o wiele bardziej pewni siebie i z kompletem dobrze przygotowanych dokumentów aplikacyjnych, ale przede wszystkim będą znali skuteczne strategie poszukiwania pracy i dostrzegali o wiele więcej szans dla siebie na rynku pracy niż obecnie.

Pytania o oczekiwania uczestników. Pytam o oczekiwania uczestników związane za szkoleniem i zapisuję je na tablicy. Ponieważ na tego typu szkoleniach nie różnią się one zbytnio od siebie, z reguły można bez trudu włączyć je do programu zajęć. Jeżeli pojawiają się nietypowe zagadnienia lub tematy, przeznaczam na nie zazwyczaj godzinę w drugim dniu. Bardzo przydatne są wcześniej przeanalizowane wyniki testu MBTI, gdyż pozwalają dostosować się do oczekiwań i potrzeb edukacyjnych uczestników szkolenia7.