Strategia 2 – ogłoszenia w Internecie

Przeglądanie informacji o pracy zamieszczonych w sieci jest niezbędne, chociaż należy uświadomić słuchaczom, że nie można wierzyć bezkrytycznie w cudowne możliwości internetowych giełd pracy. Są grupy docelowe dobrze reprezentowane w Internecie, np. informatycy lub absolwenci szkół wyższych. Większe przedsiębiorstwa chętnie zamieszczają w sieci ogłoszenia o pracy, ale średnie i małe firmy rzadko to robią. Ponieważ wśród uczestników szkolenia organizowanego z powodu dużych redukcji zatrudnienia sporadycznie tylko można znaleźć osoby z grup, do których są kierowane oferty zamieszczane w sieci, nie należy rozbudzać nierealnych nadziei. Powinno się jednak zaznajomić uczestników z zasadami korzystania z internetowych giełd pracy, wskazując również na możliwości zamieszczenia własnej oferty.

Rozdaję więc uczestnikom spis internetowych giełd pracy i informuję, jakie grupy zawodowe są tam dobrze reprezentowane. Biorąc pod uwagę efektywność szkolenia, dobrze by było dysponować komputerem z dostępem do Internetu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, trzeba wyjaśnić zasady funkcjonowania takiej giełdy za pomocą zrzutów ekranu. Wciąż się przekonuję, że wprawdzie wiele osób mówi o zamieszczanych w Internecie ofertach pracy, ale niewiele z nich wie, jak należy z nich korzystać. Według mojego doświadczenia na razie nie można jednoznacznie ocenić, czy korzystniej jest szukać pracy za pomocą Internetu czy ogłoszeń prasowych. Panują też rozbieżne opinie co do tego, czy aplikacje powinno się przesyłać za pomocą poczty elektronicznej. Niektóre przedsiębiorstwa nie przyjmują aplikacji dostarczonych w ten sposób, często się także zapomina, że zamieszczanie ogłoszeń w sieci nie pasuje jeszcze do niektó-rych branż i zawodów. W wypadku zawodów rzemieślniczych, robotniczych lub pracy w handlu detalicznym niekoniecznie więc należy doradzać przesianie aplikacji drogą elektroniczną.

Wiele przedsiębiorstw obawia się zresztą otwierania przysłanych załączników i w ten sposób pięknie opracowane życiorysy mogą zostać skasowane przed przeczytaniem. W dziedzinie poszukiwania pracy za pośrednictwem Internetu niewiele jest jeszcze obowiązujących norm. Nie istnieją sztywne nakazy i zakazy, natomiast doświadczenie uczy, że warto skontaktować się telefonicznie z przedsiębiorstwem i zapytać o możliwość przesłania aplikacji drogą elektroniczną. Przy okazji można od razu zapowiedzieć nadesłanie zgłoszenia i złagodzić obawy firmy przed otwieraniem załączonego pliku. Kto chce mieć całkowitą pewność, że jego aplikacja trafi do właściwych rąk, powinien przesłać ją jednak nie tylko drogą elektroniczną, lecz również tradycyjną pocztą. Moje doświadczenie w tej dziedzinie zgadza się z wynikami badań sondażowych – w wielu przedsiębiorstwach nie sprawdza się (jeszcze) regularnie poczty elektronicznej, nie przekazuje dalej informacji i nie odpowiada na nadesłane listy.